Övme Yerme Dengesi Nasıl Olmalı?

Övme Yerme Dengesi Nasıl Olmalı?
28 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 203 kez okundu.

Grupta Övgü ve Yergi Dengesi

Grupların düzenlenmesi bakımından bu anlattığımızda benzeyen bir deneyimin sık sık sözü geçer; bu deneyimde bir kontrol, bir övülen, bir kötülenen, bir de ilgi gösterilmeyen grup olmak üzere dört grup kullanılmıştır.

Deneyimde beş günlük bir süre boyunca dördüncü ve altıncı sınıfların öğrencileri üçer basamaklı altışar sayıdan meydana getirilmiş toplama problemleri yapmışlardır.

Deneye katılan öğrencilere önce test uygulanmış, aldıkları puanlara dayanılarak hepsi şu dört gruba ayrılmışlardır: övülen grup, kötülenen grup, ilgisiz kalı¬nan grup ve kontrol grubu.

kontrol grubu ayrı bir odaya konuldu, fakat öbür üç grup aynı sınıf içinde bırakılarak ölçmeye tâbi tutuldu.
övülen gruptaki çocuklar öteki grupların karşısında Övüldüler, övülen gruptaki öğrencilerden her birinin adı söyleniyor, adı anılan öğrenci ortaya çıkıp kendisini gösteriyordu.

Sonra göstermekte olduğu çaba ve başarıdan dolayı takdir ediliyordu; bir yandan elinden gözlem yapıp derecelerini daha da yükseltmeye teşvik ediliyorlardı.

Kötülenen gruba da bu tip bir yol uygulandı.

Yalnız bu grup övülecek yerde, yaptıkları dikkatsizlikten, kötü çalışmalarından, bir türlü ilerleme göstermediklerinden dolayı çıkışıldı. İlgisiz kalman grupun üyeleri de övülen ve kötülenen gruplarla aynı sınıfta bulunuyorlar, fakat bunlara hiçbir şey söylenmiyordu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git