Normal Doğumun ve Sezaryenin İyi ve Kötü Yönleri

Normal Doğumun ve Sezaryenin İyi ve Kötü Yönleri
17 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 104 kez okundu.

Normal doğum mu tercih edilmeli sezaryen mi?

Dokuz aylık uzun ve zorlu bir sürecin sonrasında bebeğinizi normal yolla mı sezaryenle mi dünyaya getireceğine karar veremiyor musunuz? Mutlaka araştırarak hekiminize danışarak size İdeal yolu seçmeniz gerekiyor.

Zira her iki yol da kendi içerisinde üstünlük ve dez üstünlüklar içermektedir.
Her kadın normal doğumun uzun süren sancılarından normal olarak korkuyor olabilir.

Çok güçlü olan kasılmalar sonucu algılanan acı insanın acı eşiğini aşan miktarlardadır. Bunun yanı sıra bebeğinizi doğurmaya çalışırken gerçek anlamda organlarınız genişleyecektir. Bu da doğumdan itibaren normal düzeninize dönmeniz için ek operasyonlar geçirmenize neden olabilir.

Ayrıca bağırsaklarınızdaki genişleme doğumdan sonra idrar kaçırmalara neden olabilmektedir. Bunlar da yaşam
Her ne kadar olumsuz yanları da olsa normal doğum annenin çok hızlıca normal hayata karışmasını sağlar.

Anestezi etkisi olmaksızın doğumdan hemen sonra 1 gün içinde taburcu olma imkânı bulunmaktadır. Bunun yanı sıra doğumu izleyen saatlerde ayağa kalkıp ihtiyaçlarınızı görebilir normal biçimde beslenmeye devam edebilirsiniz.

Sezaryen ise genel anestezi altında bebeğinizi doğurmanız gerektiren bir teknikdir. Öyle ki uyandığınızda yanınızda bebeğinizi görmek ve acı çekmemek size son derece cazip gelebilir.

Doğum sancısı ve kaşımalarını yaşamaksızın gayet rahat biçimde anne olmanın keyfini sürebilirsiniz

Ancak sezaryende iyileşmeniz normal hayata dönmeniz son derece uzun zaman alacaktır. Karnınızda koca bir yarık açılmıştır ve bu yaranın iyileşmesi için ciddi bakım görmeniz gereklidir.

Üstelik doğumdan sonra hastaneden çıkmanız 3 güne kadar zamanı kapsayabilmektedir. Kaldı ki sezaryen tekniği karın bölgesindeki dikiş ve yaraların geç iyileşmesi sebebiyle normal yaşantınıza daha geç adapte olmanızı sağlar. Doğum sonucu ortada ufak bakıma muhtaç bir bebekle yaralı bakıma muhtaç bir anne kalacaktır.
Sezaryenin dez üstünlükleri bunlardan oluşmakla birlikte rahatının ve konforunun üst düzeyde olduğu kaçınılmazdır.

Normal doğumun üstünlükleri gerçekten cezp edici yalnız acılarına katlanmak çoğu kadının korkmasına yol açmaktadır.

 

Birden çok çocuk doğurmuşsanız aslında doğum tekniğinizi daha fazla ilk doğumunuz belirleyecektir. Zira normal doğumdan sonra sezaryen ile çocuk doğurabilirsiniz. Ancak ilk doğumunuzu sezaryenle yapmışsanız sonraki doğumlarınızda normal doğumu tercih etme şansınız çok kalmayacaktır.
Eğer annede fiziksel bir rahatsızlık yoksa normal olanı doğal tekniklerle çocuğunu dünyaya getirmesidir. Ancak kalp rahatsızlıkları damar hastalıkları gibi ciddi hastalıkları olan anne adayları netlikle sezaryen tekniğini tercih etmelilerdir.

Normal doğum yapmak konusunda direnmek hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atmaktan diğer hiçbir işe yaramayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git