Kürtaj Nedir? Ne Zaman ve Nasıl Kürtaj Olunur?

Kürtaj Nedir?  Ne Zaman ve Nasıl Kürtaj Olunur?
25 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 97 kez okundu.

Bebek Aldırma, Kürtaj Nedir?  Kürtaj ne zaman gereklidir? ve nasıl kürtaj yapılır?

Halk arasında bebek aldırma denilen kürtaj  önemli konudur.

Kürtaj nasıl olur resimli anlatım, Kürtaj ne kadar sürer?, Vakumlu kürtaj nasıl yapılır?  Lütfen dikkatle okuyunuz.

Kürtaj halk arasında kullanılan genel anlamıyla gebelik sonlandırma amacıyla yapılan rahim içini boşaltma – temizleme işlemidir.

Aslında kürtajın latince kelime anlamı kazımak anlamına gelmektedir. Bu işlem sadece gebeliği sonlandırmak amacıyla yapılmaz, aynı zamanda rahim içinden parça alınması, polip gibi yapıların rahimden temizlenmesi veya düşük sonrası rahimde kalan gebeliğe ait yapıların rahimden tahliyesi amacıyla da yapılmaktadır.

Gebeliği sonlandırmak amacıyla yapılan kürtaj işlemi genellikle vakum tekniğiyle yapılmaktadır. Bu işlemde karmen denilen büyük enjektöre benzeyen aletler ve kanüller (ucu rahim içindeki dokuyu kazımak amacıyla tasarlanmış özel pipet şeklindeki borucuklar ) kullanılır.

Kürtaj işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus bu amaçla kullanılan aletlerin steril olması ve işlemi yapan doktorun bu konuda tecrübeli olmasıdır.

Kürtaj sonrası en sık görülen problemler arasında enfeksiyon, kanama, parça kalması ve rahmin delinmesidir. Bunlar gibi olumsuzlukların yaşanmaması için azami dikkat gerekmektedir.

Kürtaj yasal olarak 10. Gebelik haftasına kadar yapılmaktadır.

Bazı durumlarda eğer bebekte sakatlık vs gibi problemler saptanırsa daha ileri gebelik haftalarında da kürtaj ile gebelik sonlandırılabilir.

Jin. Op. Dr. Korkut ARSLAN

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git