Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu

Kadınlarda İdrar Kaçırma Sorunu
12 Mart 2017 tarihinde eklendi, 246 kez okundu.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neyin Habercisi? Kadınlarda İdrar Kaçırma ile ilgili sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. 

İdrar Tutamama Neyin Habercisi yazısını yalnızca bilgi edinme emelli kullanınız ve sıhhat meseleleriniz için zaman kaybetmeden doktorunuza veyahut en yakın sağlık kuruluşuna müracaatınız.

Türk Jinekoloji ve Obstetrık Derneği (TİJOD) Genel Sekreteri ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ateş Karateke, kadınlarda idrar kaçırmanın ciddi bir sağlık meselesi olduğunu ve kadınlarda çok sık görüldüğünü söyledi.

Karateke, idrar kaçırmanın, kişinin hayat kalitesini düşürdüğünü, yalnızlaştırdığını, insanların beslenme biçimine kısıtlama getirdiğini ve tuvalete uzak yerlerde bulunmaktan kaçınma gibi davranış biçimlerine sebep olduğunu belirterek, sırf bu yüzden antidepresan kullanan hastaların bulunduğunu ifade etti.

İdrar kaçırmanın, orta ve ileri yaşlı kişilerin takriben üçte birini ilgilendirdiğini ifade eden Karateke, “Hastalığın görülme sıklığı, yaş ilerledikçe artıyor” diye konuştu İdrar kaçırmanın kolay bir olay olarak düşünülmemesi ve altında yatan nedenlerin kesinlikle araştırılması gerektiğini vurgulayan Karateke “Bu, bir yaşlı hastalığı değildir.

Zira, bilhassa sıkışma ve yetişememe tipindeki idrar kaçırmanın altında özellikle nörolojik mesele yatabilir” ikazında bulundu.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git