RAHİMDEKİ BEBEĞİNİZİN GELİŞİM AŞAMALARI

RAHİMDEKİ BEBEĞİNİZİN GELİŞİM AŞAMALARI:

Hamile kaldıktan sonra hem kendi sağlığınıza hem de karınınızdaki bebeğin sağlığına dikkat etmeniz gerekiyor. Bu durum hamile kadınları ziyadesi ile strese sokmakta. Sağlıklı genç bir kadını hamileliği de sağlıklı gitmasi kadar doğal bişey olamaz. Ancak hamileliklerde dikkat etmeniz gereken önemli haftalar vardır. Biz işte bu rahimdeki bebeğin gelişim ve dikkat edilmesi gereken aşamaları aşağıda szin için hazırladığımız programda sunuyoruz. Lütfen bütün yazılanları dikkatle inceleyin.

En son adetinizin ilk gününün tarihini girdikten sonra Hesapla tuşuna basınız.

Gün: Ay: Yıl:  

Tuşa bastıktan sonra sayfanın altındaki açıklamaları okuyunuz

Dikkat: Not: Aşağıda verilen tarihlerin doğruluğu, sizin girdiğiniz son adet tarihinizin doğru olmasına bağlıdır. Yanlış hatırlama, ovulasyon (yumurtlama) tarihinin gecikmesi, düzensiz adet görülmesi, "üstüne görme" gibi nedenlerle "Son Adet Tarihiniz" gebelik haftanızla uyumlu olmayabilir. Bu nedenle son adet tarihinizin gebelik haftanızla uyumluluğunun belirlenmesi için tercihen ilk trimesterde yapılmış bir ultrasonografi ile son adet tarihiniz teyid edilmiş olmalıdır.

Gebeliğinizin gelişiminde basamak taşları olarak kabul edilebilecek tarihler:

-Lütfen sayfanın altındaki açıklamaları da okuyunuz-


Muhtemelen Hamile Kaldığınız Tarih:


Bebeğinizin organ gelişiminde kusurlar oluşması açısından en riskli dönem*: ile arası


Bebeğinizin organ gelişiminin başladığı tarih:


Bebeğinizin organ gelişiminin büyük kısmının tamamlandığı tarih**:


Birinci trimesterin bitimi (13. hafta sonu) - Bu tarihten itibaren düşük riskiniz önemli ölçüde azalır:


İkinci trimesterin bitimi (27. gebelik haftası):


28. gebelik haftası. Bu gebelik haftasından itibaren bebeğin erken doğduğunda yaşama şansı yükselmeye başlar.***:


Bebeğinizin tam 40. gebelik haftasında doğum tarihi****:


Miyadında doğum yapacağınız tarihler: ile arası


*fertilizasyon (döllenme) oluştuktan sonraki iki haftalık dönemde bebeğe zarar veren etkenler bebeği ya hep, ya hiç kuralına göre etkiler. Yani eğer etkilenme olursa bebek düşer, etkilenmezse gebelik devam eder (bu durumun teorik olarak istisnaları olabilir).

4. gebelik haftasından (yani beklenen adet gününden) 10. gebelik haftasının bitimine kadar olan dönem ise organ farklılaşması ve organ gelişiminin olduğu dönemdir. Bu dönemdeki zararlı etkiler (ilaçlar, alkol, iyonize edici radyasyon, enfeksiyonlar gibi) bebekte gelişim kusurlarına neden olabilirler.

**10. gebelik haftasının bitiminden sonraki dönem farklılaşan ve gelişen organların büyümeye başladığı dönemdir. Bu gebelik haftasından sonra bebeğe zarar verme özelliği olan etkenler (ilaçlar, amniyos sıvısının azalması, sigara, enfeksiyonlar gibi) bu zararlarını genellikle mekanik yollarla verirler (Bir organın gelişiminin duraklatılması, gelişiminin yavaşlaması veya işlev dışı bırakılması gibi).

***Bu sınır giderek aşağı inmektedir. Bebeğin doğduğu anda yaşama şansının var kabul edildiği gebelik haftası merkezden merkeze ve ülkeden ülkeye önemli farklılıklar gösterebilir.

****Bu tarihte doğum yapma şansınız yanlızca %5'tir. Doğum en sık bu tarihten bir hafta önce ya da bir hafta sonraki dönemin içinde gerçekleşir.

Sağlıklı bir hamilelik, bebeğinizle mutlu bir yaşam dileğimizle. bakimlikadiniz.com Ekibi