Çocuklar İçin Oyun ve Oyuncak Seçimi

Çocuklar İçin Oyun ve Oyuncak Seçimi
18 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 56 kez okundu.

 

Çocuklara Uygun Oyunlar Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Çocukların en sevdiği faaliyetlerden biri oyun oynamaktır. Çocukların oynadığı oyun seçiminde anne ve abalar etkin bir rol oynamalıdır.

Çocuklarının fiziksel ve zekâ gücünü artıracak oyunlar seçilmelidir. Gözlerini yoran, kafa yorgunluğu yapan oyunlardan uzak tutulmalıdır çocuklar.

Teknolojinin gelişmesiyle beraber, oyun türlerinde de büyük değişiklikler yaşanmıştır.

Maalesef şimdiki çocuklarımızın tercih ettiği oyunlar bedensel ve zekâ gelişimine katkısı olmayan oyunlardır.

Bilgisayarlarda, tabletlerde, atarilerde, play station gibi bilgisayar oyunları oynanmaktadır.

İçinde bulunduğu çevreden kopuk, hayalle ile gerçek ayırımından uzak, hayal güçlerini sınırlandıran, kendini sanal dünyanın bir parçası gören birey olma yolunda ilerler.

Oyun oynama saatini ayarlayamayan çocuklar daha sonra ki yıllarda bağımlılık duygusu ortaya çıkar. Özellikle kan, şiddet içeren oyunlar oynayan çocukların ileriki yıllarda Anksiyete bozukluğu dediğimiz psikolojik rahatsızlıklara karşılaşabilirler.

Çocuklarımıza bilgisayar oyunları yerine, onların bedensel ve zekâ yönünü artıran yapboz, labirent, resimdeki farkı bulun, çember çevirmece, top oynama, saklambaç, kelime avı, sana ne lazım, gibi oyunlarla beraber basketbol, yüzme, jimnastik gibi spor faaliyetleri birlikte yaptırın.

Çocukların nesneleri tanıma ve kullanma, oyunları sorgulama ve onlarla ilgili sorular sorma çocukların zekâ gelişimi için çok önemlidir.

Çocukların seçtikleri veya zevk aldıkları oyunlar, onların ileriki yıllarda arkadaş, çevre ve iş seçme ve kişiliğinin şekillenmesine konusunda yön verir.

Ayrıca çocukların hobileri ortaya çıkmış olur.

Oyuncakların yanında çocuğunuzun gelişimine katkı sağlayacak televizyon programlarını da ihmal edilmemelidir.

Bebeklere Alınmaması Gereken Oyuncaklar

Bu konuda bebekleriniz için fazlasıyla endişelenmeniz gerekiyor çünkü piyasada bulunan bir çok oyun zararlı bakteriler hatta içeriğinde bulundurduğu maddeler nedeniyle kanserojen madde sayesinde bebeğinizin kanser olmasına bile neden olabiliyor.

Eğer bebeğinize bir oyuncak alıyorsanız bunu bilindik markalardan almalısınız yoksa bebeğiniz için endişelenmeye başlayabilirsiniz hatta geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına hazır olmalısınız diyebiliriz.

Konuyu daha fazla uzatmayalım ve işte sizlere bebeklere alınmaması gereken oyuncaklar!

Bebeklerinize oyuncak alırken mutlaka dikkat etmelisiniz ve oyuncağı aldığınız firmanın geçmişine mutlaka bir göz atmalısınız aksi taktirde bu oyuncaklar kanserojen madde içerebileceğinden bebeğinize büyük derece zarar verebilirler.

Piyasada bir çok oyuncak satışı yapan firma hatta bireysel kişiler bulunuyor fakat bu oyuncakların incelenmesi neredeyse imkansız çünkü o kadar çok oyuncak var ki bunları incelemeye kalksalar en az 10 yıllarını alır.

Sizin bu şikayet etmeniz gerekiyor hatta gerekiyorsa güvenmediğiniz yerlerden oyuncak almamanız gerekiyor aksi taktirde büyük sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu oyuncaklar sadece bebeklerinizi değil aynı zamanda sizlere kanserojen madde geçirebilirler ve kansere maruz kalabilirsiniz.

Diğer bir yandan sizlere önerebileceğimiz bir kaç marka bulunuyor fakat bu markalarında oyuncakları cidden cep yakıyor haliyle de insanlar bebeklerine diğer orjinal olmayan zararlı oyuncakları almak zorunda kalıyorlar.

Eğer bu fiyatlandırma değişirse orijinal oyuncakların daha fazla satılacağı daha aşina bir durumda gibi gözüküyor.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git