Boy Uzatan Besinler, Boy Uzatan Gıdalar Nelerdir

Boy Uzatan Besinler, Boy Uzatan Gıdalar Nelerdir
21 Ekim 2016 tarihinde eklendi, 417 kez okundu.

Boy uzatmak isteyenler Boy Uzatan Besinler, Boy Uzatan Gıdalar hakkında bilgi vermek için bu yazıy kaleme aldık.

Boyun yeterince  uzaması için hipofiz bezinden salgılanan  (HGH) İnsan Büyüme Hormonu  yeterince salgılanmalıdır. İşte bu hormona yardımcı olacak gıdalar  tüketmek yapacaklarımız arasında en önemli boy uzatma çalışması olmalıdır.

En Önemli Boy Uzatan Yiyecekler Hangileridir?

Boy Uzaması  genetik olarak belirlenmişse de Boy uzatmanın beslenme, spor, egzersiz, dengeli uyku vb. etkenlere de bağlıdır.

Aslında  boyun uzamaması yetersiz beslenme ile de olabilmektedir.

Dengeli beslenme ergenlik çağındaki  gençler için  önemlidir.

Optimum ( Olabilecek En İyi) düzeyde boy uzaması için  sağlıklı beslenme, uyku  ve egzersiz çok önemlidir.

 

Öncelikle proteinler, vitaminler ve minerallerin vücut gelişiminde ve boyun uzamasında ne tür etkileri olduğunu açıklamamız gerekiyor.

Boy Uzatan Proteinler Nelerdir

Proteinler çeşitli dokuları oluşturarak boyun uzamasını sağlayan vücudumuzun yapı taşlarıdır.

Proteinlerde bulunan aminoasitler büyüme hormonu için gereklidir. Aminoasitler kemiklerin, dokuların, organların, derinin ve dişlerin devamı için çok önemlidirler.

Ayrıca vücutta sindirim, solunum ve salgılama gibi vücudun biyokimyasal reaksiyonlarını harekete geçiren enzimler olarak da görev yaparlar.

Protein eksikliği kas kaybı, anormal büyüme, zayıf bağışıklık sistemi ve yetersiz mental gelişme gibi birçok probleme neden olur. Bu nedenle karbonhidratlar balık, yumurta, süt ve baklagiller gibi protein bakımından zengin besinlerle yer değiştirmelidir. Protein vücutta boyun uzaması için olmazsa olmaz besin kaynağıdır.

Boy Uzatan  Mineraller Nelerdir

Magnezyum, fosfor, flor, iyot, demir, ve manganez gibi mineraller içeren yiyecekler de vücudun büyümesi ve boyun uzaması için oldukça önemlidirler.

Kalsiyum büyüme ve güçlü kemiklerin devamı için olmazsa olmazdır. Fakat karbonatlı içeceklerin, fazla tuz, şeker ve kahvenin kalsiyumu inhibe edici ve büyümeyi olumsuz yönde etkileyici faktörleri olduğu için tüketimleri sınırlandırılmalıdır. Bunların yanısıra aşırı sigara kullanımının da büyümeyi engelleyici ve sağlığı tehdit edici diğer zararları bulunmaktadır.

Boy Uzatan Vitaminler Nelerdir

D vitamini güçlü ve sağlıklı kemik gelişimi için çok önemlidir ve eksikliği büyümede aksamalara, kemiklerin zayıflamasına ve boyun uzamasında zaafiyetlere yol açar. Ayrıca D vitamini vücutta kalsiyumun emilimini da sağlamaktadır. D vitaminin yanında A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini ya da riboflavin, C vitamini ya da absorbik asit ve F vitamini de normal büyümenin sağlanması için gerekli vitaminlerdir. Vitaminler çoğunlukla sebze ve meyvelerde bulunurlar.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git