Bebeklerde Uyku Sorunu

Bebeklerde Uyku Sorunu
11 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 122 kez okundu.

Yeni doğan Bebeklerde Uyku Sorunu ve büyüme çağındaki çocuklarda uyku sorunu sık sık yaşanmaktadır.

Uyku ile ilgili bu problemler aile yaşantısı, çocuğun ruhsal sağlığı ve sağlık sorunları gibi farklı etmenlerle ortaya çıkmaktadır. Peki, hem bebeği hem de aileye rahatsız eden bu problemle nasıl başa çıkabilirsiniz biliyor musunuz ?

Özellikle yeni doğan bebeklerde aile bebek uyandığında duyamayacağına veya gece kendileri uyurken bebeğe bir şey olabileceğine dair çeşitli kaygılar yaşarlar. Duydukları bu endişe onları bebekle beraber ahenkaya iter. Ancak bu yapılan en büyük hatadır.

Çünkü aile ile aynı yatağı paylaşan bebek bir müddet sonra alışacak ve ileride yalnız başına uyuyama veya korkma gibi çeşitli uyku sorunları yaşayacaktır. Bu nedenle uyku düzeni ufak yaşlarda öğretilmelidir. Bebeğin yeni doğduğu dönemlerde uyku saati çok fazla olduğu için uyku düzeni oturtmak için hayli erken bir dönemdir. En erken 4 aydan sonra uyku bir rutin haline getirilmelidir.

Bebeğinizi yemeğini yedirdikten veya banyo yaptırdıktan sonra ahenkaya alıştırırsanız, belli bir müddet sonra bu eylemleri yaptığında ahenkası gerektiğini anlayacaktır. Böylece hem eğlenceli bir uyku saati geçirirken hem de uyku rutini edinmeye başlayacaktır. Ayrıca bilinenin aksine sallanmak, kucakta gezdirmek gibi etkinlikler uykuya dalma süresini daha da uzatır.

Diğer yandan bebeklerin uykuya karşı direnmemesi ve sorun yaşamaması için bütün gereksinimleri karşılandıktan sonra yatağa yatırılmalıdır. Hiçbir eksiği olmamasına karşın uykuya dalmakta zorluk çekiyor ve ağlayarak reaksiyon veriyorsa, dokunarak ve ninni söyleyerek uyutmaya çalışılmalıdır. Bebek loş bir ortamda uyutulmalıdır. Çünkü karanlık korku oluşmasına neden olurken, aydınlık bir ortam da bebeğin gelişimi için gerekli olan hormonların salgılanmasını engeller.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git