Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?
12 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 195 kez okundu.

Baş Ağrısı Nasıl Geçirilir?

Baş ağrısı, her insanın zaman zaman yaşadığı rahatsızlıklar arasında yer alır.

Aşırı yorgunluk, migren, tansiyon hastalıkları, beyin tümörleri, göz bozukluğu ve daha birçok hastalık, baş ağrısına sebep olabilir.

Sık baş ağrısı yaşayan kişilerin, doktora başvurması gerekir.

Çünkü sık aralıklar ile tekrarlayan şiddetli baş ağrıları, tehlikeli hastalıkları da işaret edebilir.

Ansızın gelişen baş ağrısını, ev ortamında dindirmek için bazı yöntemler mevcuttur;

  • Aşırı yorgunluk, göz bozukluğu ve migren nedeni ile gelişen baş ağrısı, karanlık bir ortamda bir saat uyuduktan sonra geçecektir. Uyku esnasında vücut melatonin hormonu salgılar. Bu hormon ise bedenin daha dinlenmiş ve zinde olmasına katkı sağlayacaktır. Sık baş ağrısı yaşayan kişilerin, her gün 7-8 saat uyuması önerilir.
  • Şeker hastalarında, uzun süre aç kalmak, baş ağrısını tetikleyecektir. Kan şekerini dengeye sokan bazı besinler, baş ağrılarının yok olmasında etkili olur. Ekşi meyveler, kuru baklagiller, yoğurt, ayran, süt gibi gıdalardan tüketmek, baş ağrısının geçmesini sağlar.
  • Kafeinli içecekler ve alkol tüketimi, baş ağrısına neden olur. Bu tür içecekleri sık ve fazlası ile tüketenlerin, bol su içmesi önerilir. Her gün 2 litre su içmek önemlidir.
  • Ülkemizde, aşırı tuz tüketilmektedir. Günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarı, toplamda 6 gramdır. Fazla tuzlu yiyecekler, baş ağrısı oluşumunu hızlandırır.
  • Kasları gevşeten, sinir sistemini rahatlatan muz, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, yüksek oranda magnezyum içerir. Bu besinleri sık tüketmek, baş ağrısı oluşumunu önleyecektir.
  • Düzenli egzersiz yapmak, beyin dâhil tüm organların daha dengeli çalışmasını sağlar. Özellikle yoga ve plates gibi nefes egzersizleri, hem formunuzu korumanıza katkı sağlar hem kalp-damar hastalıklarından ve baş ağrılarından korur. Bu sporları yapmaya imkânı olmayan kişilerin, açık havada yapılan egzersizlere yönelmesi önerilir. Yürüyüş ve jogging gibi egzersizler, tüm bedenin rahatlamasını, kasların gevşemesini sağlar.
  • B vitaminleri, baş ağrılarından korunmak için Özellikle B2 vitamini içeren; evde mayalanmış yoğurt suyu, süt, yumurta, yeşil yapraklı sebzeler, sık olarak tüketilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git