Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet Düzensizliği Neden Olur?
26 Temmuz 2017 tarihinde eklendi, 137 kez okundu.

Adet dönemi kadınlar için önemli dönemlerden birisidir. Önemli olma sebebi bir kadının üretken olabilmesi için adet görmesinin şart olmasıdır.

Son zamanlarda doktorlara gelen şikayetlerin büyük bir kısmı adet görmeme ve adet gecikmesiyle ilgilidir. Adet, görülmeye başlandığı vakitten bir veya iki yıl sonra gecikme gösterebilir. Bu olay doktorlar tarafından normal görülmekte ve problem yaratmayacağı söylenmektedir.

Adet günlerinin düzene oturabilmesi için hormonların düzenlenmesi ve gelişmesi gereklidir.

Ergenliğe yeni girmiş bir bayan

adet gördüğü bir iki yıl içerisinde düzensizliğe rastlayabilir. Panik yapmamak gerekir çünkü ergenlik dönemlerinde adet gecikmesi normal sayılır. Adet görememe problemlerinin başında stres gelir. Stresli bir birey adet görmekte zorlanacaktır. Vücuda uygun olmayan bir diyet yapmak adet dönemi için tehlikelidir. Vücut daha önce karşılaşmadığı bir diyet’e tabi tutulduğunda zorlanacaktır. Diyet yapmaya karar verirseniz kesinlikle diyetisyen eşliğinde olmalıdır.

Adet görmeme probleminin diğer bir sebebi ise doğum kontrol haplarıdır.

Doğum kontrol hapları yumurtalıkları yumurta bırakmaması ve üretmemesi için uyarır. Yumurta üretemeyen bir bireyin de dışarıya atacağı yumurtası olmadığı için adet gecikir. Uzun süre adet görülmemişse hekime danışılmalıdır. Bazı durumlarda yumurtalıklar östrojen yerine erkeklik hormonu salgılar. Bu da yumurta kanallarında ve yumurtada kist oluşmasına sebep olur. Kistli bir yumurtanın dışarıya atılması zor bir işlemdir. Bunların yanında şeker hastalığına (diyabet’e) sahip kişilerinde adet gecikmesine rastlandığı belirlenmiştir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git